Su Tesisatı Projesi

Su tesisatının profesyonel anlamda yapılması için tesisata başlamadan önce projelendirme yapılması gerekmektedir. Su tesisatı projesi çizilip onaylandıktan sonra tesisata başlanmalıdır.

su tesisatı projesi

Su Tesisatı Projesi

 Bu proje ,  potansiyel enerji (yer çekimi) kullanan bir su sağlama sisteminin tasarımının ve yapısının her yönünü kapsar. Yer çekimi ile beslenen bir su sisteminin tipik düzeni, bir su kaynağı, iletim sağlayan ana borular,  rezervuar ve dağıtım sistemi içerir. İletim sağlayan ana borular ile ilgili her şeye odaklanılan bu çalışmada, su kaynağı ile hazne arasındaki her bir bileşen ele alınmıştır. Buna boru hattı güzergahı araştırması, su kaynakları planlaması, boru hattı tasarımı ve boru hattı inşaatı dahildir.Bir su kaynağı sisteminin bu hayati bileşenleri çizilen bu proje sayesinde tam da olması gerektiği şekilde hayata geçirilir. Proje çizimlerinde tüm hesaplamalar ve ölçümler milimetrik sistem kullanılarak yapıldığı için eğer su tesisatı projesi tam olarak uygulanırsa sistem uzun yıllar kusursuz çalışır. Kullanıcısına ise sınırsız fayda sağlar.

Su Tesisatı Projelendirme Aşaması

* Öncelikle bu  projeye başlarken , yapının sıhhi tesisat gereksinimleri ve tesisatı yaptıran kişinin talepleri doğrultusunda uç malzemelerin çizilmesi, soğuk ve sıcak su boruların tasarlanması, atık su ve yağmur suyu hatlarının çizilmesi işlemi yapılır.

* Kullanılan malzeme oldukça önemlidir. Örneğin bakır boru ve plastik boru olmak üzere iki çeşit boru kullanılmaktadır. Kullanım alanına göre borular değişiklik göstermektedir. Su tesisatı projelendirme kapsamında bu boruların nerede kullanılacağına karar verilir. 

* Bu projelendirme kapsamında doğal gaz boruları ve peteklerin yerine de karar verilmektedir. Olası bir gaz kaçağı durumunda müdahalesi kolay olması gereken bir sistem kurulur. Kombinin monte edileceği yer ve peteklerden maksimum verim alınacak yerler bu projede tespit edilir. Bu şekilde ilerde peteklerden daha fazla verim alınacağı için ısı dağılımı daha dengeli olur ve maddi açıdan uzun vadede kar elde edilmesi amaçlanır.

* Klozet, rezervuar mutfak lavabosu gibi tesisatın dış ekipmanlarının nerede bulunması gerektiği en doğru şekilde tespit edilerek malzeme bu yönde temin edilir. Çünkü örneğin mutfak lavabosunun atık suların gideceği yere uzaklığı kullanılacak boru uzunluğu hakkında büyük oranda fikir sağlar hatta ve hatta direkt olarak buna bağlıdır.

* Balkon ve bahçe tesisatında kullanılan musluklara sulama esnasında takılan hortumların dolaşma takılma olasılığı bile göz önünde bulundurulur bu projelerin çiziminde.Aynı şekilde fıskiye yada süs havuzları da su tesisatı projesi içerisinde ele alınır. Mimari açıdan bu süs havuzların çizilmesinden sonra su tesisatı projesi ile malzeme hesaplamaları milimetrik olarak çizime katılarak hesaplanır.

Bu yazımızda su tesisatı projesi ve su tesisatı projelendirme aşaması konusundan bahsettik. İnşaat su tesisatı hakkında merak ettikleriniz için İnşaat Su Tesisatı yazımızı inceleyebilirsiniz..

Etiketler: Su Tesisatı Projesi, ,