Su Tesisatı Boruları

Yaşamımız için gerekli olan temiz suyun temini ve atık suyun giderlere gönderilerek uzaklaştırılmasını sağlayan bir sistem olan su tesisatın temel malzemesi su tesisatı boruları dır.

su tesisatı boruları

Su Tesisatı Boruları

Su tesisatı boruları bir sıhhi tesisatın en önemli malzemesidir. Bu borular çeşitlilik göstermektedir. Aynı zamanda su tesisatı boruları doğru yerde doğru şekilde kullanılmalıdır ve hangi çeşit boru kullanılacağı en doğru şekilde tespit edilmelidir. Örneğin yer altına döşenen atık su boruları için kullanılan boru farklı iken binaların içine döşenen suyu direkt olarak aldığımız temiz su tesisatına farklı borular kullanılmaktadır. Su tesisatının bir başka kullanım alanı olan doğal gaz boruları ise bambaşka niteliktedir. Isıya dayanıklılık ve sızdırmazlık açısından doğal gaz boruları diğerlerine göre farklılık arz etmektedir. 

Su tesisatı boruları çeşitlerinden bahsedeceğimiz bu yazımızda kullanım alanları ve özellikliklerine göre detaylara değinelim. Su tesisatı borusu  , galvanizli çelik boru, dökme demir boru,  pirinç boru,  bakır boru, çelik boru, plastik boru gibi geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Böyle bir çeşitliliğin söz konusu karışıklılık yaratmasın. Yapısı ve kullanım yeri itibariyle her biri farklı özellikler taşımaktadır. Bu boruları yakından tanıyalım ;

Plastik Boru :

Plastik borular genel olarak pvc bir özelliğe sahiptir. Plastik olması sağlamlık açısından yanılgıya düşürsede pvc olması oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olmasını sağlar. Kireç yapmamaması ve paslanmaması tercih edilmesinin sebepleri arasındadır.

Çelik Boru :

Çelik borular hem sağlam hemde esnek bir yapıya sahiptir. Kesme , eğme gibi işlemlerde esnekliği sayesinde kolaylık sunar. Bu özelliği ile sıvı ve gaz iletilecek alanlarda kullanılmaktadır. 

Bakır Boru :

Bakır borunun ise en önemli özelliği ısıyı en iyi eten boru çeşididir. Bu yönüyle su tesisatının doğal gaz döşemesi alanında oldukça sık kullanılır.  Bakır borular eğip bükülme aşamalarında zorluk göstermesi sebebiyle en az eğim gereken alanlarda kullanılması tercih edilir. 

Pirinç Boru :

Pirinç boruların bazıları tesisatta kullanım amacı açısından vanaların yapımında varlığını gösterir. Pirinç boruların bir çeşiti olan kurşunlu borular ise temiz su tesisatında tercih edilmezler. İçeriğinde zaralı maddelerin bulunması bunda en önemli etkendir. Fakat atık su tesisatında oldukça sık rastlanır. 

Galvanizli Çelik Boru :

Galvanizli çelik borular ise temiz su tesisatının en çok tercih edilen boru çeşitidir. Basınca dayanıklılığına göre çeşitleri vardır. Bunlar orta düzeyde , az düzeyde ve yüksek düzeyde dayanıklılık olarak sınıflandırılır.

Yaşam alanlarınıza yaptıracağınız su tesisatının malzemelerinin baş rol oyuncusu borular bu şekilde sınıflandırılmaktadır. Özkan Sıhhi Tesisat olarak kaliteli ve yerinde su tesisatı boruları kullanarak tesisatınızı profesyonel bir şekilde tamamlayıp sizlere sunar. Banyo Tesisatı hakkında merak ettiklerinize buradan göz atabilrisiniz.

Etiketler: Su Tesisatı Boruları, ,